Navigation Menu
OpenStreetMap v navigaci Garmin aneb mapy zdarma

OpenStreetMap v navigaci Garmin aneb mapy zdarma

By on Sep 8, 2016 in All posts, Other

Už dlouhou dobu využíváme v naší zastaralé navigaci Garmin podkladové mapy OpenStreetMap (zkratka OSM) které jsou zdarma a pravidelně aktualizované. Zde je postup jak OSM celého světa do navigace (nejen Garmin) získat a nahrát.

Základem je webová stránka http://garmin.openstreetmap.nl/ na které získáme mapový podklad pro navigaci. Existují dva způsoby jak takový podklad získat.

První způsob je jednodušší a to pomocí výběru země na daném světadílu scroll boxem. Jakmile vyberu chtěnou zemi, zobrazí se mi odkaz “Download map now”. Po kliknutí na odkaz se mi zobrazí čtyři různé formáty ke stažení, o tom za chvíli. Tato varianta má tu nevýhodu, že můžeme stáhnout vždy jen jednu zemi, což je pro delší cesty nepoužitelné.

Druhý mnou preferovaný způsob je vygenerování podkladů pro oblast kterou si sám zvolím. Nemusím do navigace stahovat celou zemi když vím, že pojedu třeba jen jejím cípem. Mohu si sám “naklikat” podkladovou mapu podél plánované trasy nebo třeba s odbočkami, prostě přesně podle svých představ. Hlavní výhodou je v tomto případě velikost výsledného souboru který do navigace nahraji. Mohu tak na jednu podkladovou mapu projet půl světa a přitom se mi vejde na několika gigabajtovou SD kartu.

Jak na to. Na stránce http://garmin.openstreetmap.nl/ je mapa celého světa rozdělená na obdélníky různé velikosti. Mapou mohu procházet potažením myší, přibližovat scrollovacím kolečkem myši nebo používat ovládací prvky v levém horním rohu. Asi jako na každé mapě. Zásadní je zaškrtávací políčko "Enable manual tile selection" nad mapou po jehož zaškrtnutí myš v mapě získá novou funkci – můžeme označovat jednotlivé obdélníky. A to buď klikáním na obdélníky nebo podržením myši a označením určitého prostoru. Tlačítkem Reset Selection mohu kompletně označení smazat a začít od znova. Takhle jsem například vybral mapu pro cestu na Sardinii.

Když mám vybranou požadovanou oblast tak zadám svou emailovou adresu do pole “Email address” (kdo by to byl řekl 🙂 ) a stisknu tlačítko Build my map. Tím se na pozadí začne generovat má mapa, respektive jsem zařazený do pořadí požadavků pokud v tu chvíli někdo svou mapu už generuje. Obratem mi přijde první email jako potvrzení včetně odkazu kde vidím kolikátý jsem v pořadí a přibližný čas za jak dlouho budou podklady ke stažení. Z vlastní zkušenosti vím, že to většinou bývá o dost rychlejší než tam píší, asi mají rychlé servery. 🙂 Je zde také upozornění, že vygenerovaná mapa bude dostupná maximálně 60 hodin a poté bude smazaná.

Následně přijde druhý email s předmětem “Your Garmin map request: Ready”. Uvnitř je odkaz na vygenerovanou mapu. Stejně jako v první variantě jsou k dispozici čtyři formáty. Nás zajímá ten poslední “osm_generic_gmapsupp.zip”. Po stažení a rozbalení vidím, že obsahuje jediný soubor “gmapsupp.img”. Tento soubor už stačí jen nakopírovat na SD kartu potřebné velikosti, kartu vložit do navigace a po startu zvolit jako podkladovou mapu OSM.