Navigation Menu
XZL vs. MPT81

XZL vs. MPT81

By on Jan 31, 2014 in All posts, Other

Dlouhá cesta si žádá nové obutí. Nastala zásadní otázka, pokračovat v Michelin XZL, přejít na Continental MPT81 nebo něco zcela jiného?

Dlouho jsem hledal nějaké nezávislé porovnání těchto dvou výrobců/dezénů pneumatik. Bohužel lidí, kteří mají praktické zkušenosti s oběma typy asi moc není. Nakonec jsem na jednom fóru našel pár příspěvků od lidí kteří na autě (většinou expedičky) měli obuté jak XZL, tak MPT81 a víceméně se v názorech shodovali.

Michelin XZL
+ větší záběr v těžkém terénu, bahně nebo písku
– větší hlučnost
– vyšší spotřeba
– vyšší cena

Continental MPT81
+ nižší cena
+ menší hlučnost
+ nižší spotřeba
– menší záběr v těžkém terénu

Při pohledu na vzorek se to zdá být logické, větší špunty a mezery mezi nimi u XZL budou mít větší účinnost v těžkém terénu, ale zároveň vyšší valivý odpor na silnici, což značí i vyšší spotřebu a hlučnost.
Je na uvážení každého, kterou variantu zvolit, na jakém povrchu má v plánu jezdit, atp. My jsme uznali za pro nás výhodnější MPT81 a uvidíme jestli tyto plusy a mínusy budeme moct potvrdit z vlastní zkušenosti.

Samozřejmě, existuje i řada dalších dezénů, jako například Mitas MPT-20 nebo údajně v terénu nepřekonatelné Michelin XM47. Nicméně na expedičních autech jsou nejpoužívanější dva výše zmíněné modely.

Vlastní zkušenost:
Najezdili jsme mnoho tisíc kilometrů jak na XZLkách, tak na MPTčkách (Conti) a to jak po asfaltových, tak nezpevněných cestách. Můj názor je takový, že XZL jsou určitě lepší do písku nebo bahnitého terénu kde mají větší záběr. Na kamenitých cestách jsem nepoznal rozdíl. Na sněhu a ledu také ne. Na asfaltu jsou XZL oproti MPT81 výrazně hlučnější. Spotřeba nafty byla na obou dezénech +- stejná.
Především díky nižší hlučnosti na asfaltu a také díky nižší pořizovací ceně tak preferuji Continental MPT81.